12 ноября 2011, 15:05
455
Анонс:
«У новій системі державної реєстрації прав на нерухоме майно , для громадян багато переваг» -

«У новій системі державної реєстрації прав на нерухоме майно , для громадян багато переваг»

«У новій системі державної реєстрації прав на нерухоме майно , для громадян багато переваг» - висловив свою думку Начальник Житомирської філії «Інформаційного центру» Хоменко Сергій Адамович в інтерв’ю ГО Житомирській Ріелторській палаті.

Питання до Сергія Адамовича - Що сьогодні відбувається взагалі, стосовно того що з 01.01.2012 року у БТІ забирають функцію по реєстрації прав власності на нерухоме майно та надання витягів з реєстру прав власності громадянам?

-         Першим кроком у реформуванні системи державної реєстрації на нерухоме майно стане передача функцій з державної реєстрації до спеціально уповноваженого органу – Державної реєстраційної служби, що функціонує у складі Міністерства Юстиції України.

-         Питання до Сергія Адамовича – Чому саме Держреєстрслужба, чому б не залишити традиційне – три в одному і  всі питання громадян  вирішувати в одній організації - БТІ?

-          Таке рішення керівництва України є виваженим та цілком логічним. По - перше , державна реєстрація прав власності на нерухоме майно є прерогативою держави, тому саме держава через орган державної влади має здійснювати цю функцію , гарантуючи таким чином захист майнових інтересів громадян.

-         По – друге , реєстрація прав власності має проводитись централізовано одним органом , причому , ні БТІ, ні Державне агенство з питань земельних ресурсів, які до 01.01.2012 року виконують функцію з реєстрації прав власності на нерухомість , таким органом бути не можуть у зв’язку з розширенням об’єктного складу прав та обтяжень, що підлягають реєстрації .

-         Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно за Законом здійснюватиметься за принципом «єдиного вікна», який полягає у тому , що в одному органі будуть реєструватися всі права  та обтяження на нерухоме майно, як на земельні ділянки, так і на обєкти, розташовані на них. Громадянам більш не доведеться витрачати час і стояти в чергах до БТІ та органу земельних ресурсів, аби зареєструвати право власності на майно або його обтяження – всі функції з реєстрації та надання інформаційних довідок будуть реалізовуватися одним органом, тобто ,для реєстрації прав власності на нерухомість заявник має лише подати заяву органу державної реєстрації прав. До того ж,

-         Значно скорочуються терміни розгляду документів, поданих фізичними та юридичними особами для державної реєстрації прав. Цей термін не має перевищувати 14 робочих днів. Також суттєвою позитивною зміною , передбаченою новою редакцією Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є розширення переліку речових прав на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації .

-         Таким чином , інтереси правоволодільців , яким належать інші речові прав на нерухоме майно , крім права власності, будуть захищені так само, як і інтереси власників майна, а це є суттєвим кроком до розбудови правової держави . До того ж , розширення переліку прав, що підлягають реєстрації, уніфіковало процедуру реєстрації нерухомого майна та їх обмежень, яка раніше здійснювалась різними органами і відображалась у різних реєстрах.

-         Питання до Сергія Адамовича – Так де ж саме планується розміщення цієї об’єднаної інформації, що в ній буде відображатися і взагалі , що нового нас і наших клієнтів чекає?

-         Реформування системи державної реєстрації прав власності на нерухомість, передбачає створення єдиної інформаційної системи – Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень. У цьому реєстрі містимуться відомості не тільки про права власності на нерухомість, об’єкти та суб’єкти цих прав, але й про усі обмеження , щодо нерухомого майна. Також змінюється процедура визначення моменту виникнення права власності на нерухомість.

-         Сьогодні визначення такого моменту коливається в залежності від способу набуття права власності на нерухомість : це може бути момент державної  реєстрації права власності на майно або момент  державної реєстрації договору у державному реєстрі правочинів. Відсутність єдиної процедури визначення такого моменту могла призвести до виникнення спірних питань та судових позовів. Проте з 1  січня 2012 року буде встановлено єдиний момент виникнення права власності, і ним стане момент реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

-          Варто звернути увагу й на скасування  новою редакцією Закону України « Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» необхідності державної реєстрації правочину. Так , замість реєстрації договору оренди буде реєструватися право такої оренди . З набранням чинності нової редакції Закону, який вносить зміни  і до  Цивільного кодексу України, державній реєстрації підлягатиме не сам договір, а право користування нерухомим майном, яке виникає на підставі договору найму будівлі або іншої капітальної споруди ( їх окремої частини), укладеного на строк не менш ніж на три роки.

-         Отже , як ми бачимо,нова система реєстрації  речових прав на нерухоме майно захищатиме, в першу чергу, інтереси громадян , спростивши, прискоривши і зробивши зручнішою процедуру подання заяв на реєстрацію речових прав та їх обмеження. Крім того, нова система реєстрації забезпечить надійний рівень захисту прав власності, зведе до мінімуму судові позови, через конфлікти майнових інтересів,щодо певного майна, позбавить необхідності бігати по різних установах та відстоювати черги.

-         Питання до Сергія Адамовича – Невже все буде так «супер», як Ви розповідаєте?

-          Звичайно , у новій системі можуть виявитись і певні недоліки, вже зараз у Законі України» Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» є низка суперечливих положень , але головне, що такий Закон взагалі був прийнятий, і що необхідність реформування морально застарілої системи реєстрації прав власності на нерухомість була усвідомлена на законодавчому рівні.

-         На  сьогоднішній день Держінформ’юст готовий до проведення навчання  державних реєстраторів роботі з програмним забезпеченням Державного реєстру речових  прав на нерухоме майно, до речі, які розпочинаються у Житомирі з 11 листопада 2011 року. Навчання будуть проводити Адміністратори реєстрів регіональних філій підприємства, які успішно пройшли підготовку. Таким чином , до кінця року , всі обласні реєстраційні служби  матимуть  якісну техніку , підготовлені приміщення і кваліфікованих  держаних реєстраторів. У Житомирській області  Держреєстрслужба , практично з середини грудня  готова працювати, згідно нового Закону.

-         Питання до Сергія Адамовича – А  ріелтори  зможуть користуватися цим реєстром та отримувати інформацію?

-         Сьогодні , на жаль , ні.  Але, у разі прийняття Закону «Про ріелторську діяльність» , в якому буде зазначено права ріелторів отримувати інформацію від   державних чи інших установ і організацій на рівні адвокатів, це буде можливим.

Улучшить сайт Соцсети